BAKAN ZEYBEKÇİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

 

"Zaman artık laf üstüne laf koyma değil, taş üstüne taş koyma zamanı" diyen Zeybekci, reel sektörle istişare ederek ne gerekiyorsa onun yapıldığını belirtti. Bakan Zeybekci, "Yeni dönemde şunu göreceksiniz, 'Biz bir konfeksiyon tarzı 42 beden veya 54 beden diktik, herkes giysin' değil, adamına göre, herkese uygun ceket diker gibi tedbirler alacağız. Şunu göreceksiniz bir tek firmanın tek bir yatırımı için gerekirse, ki bunu yapacağız, Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Tek bir A firmasının falanca yerdeki yatırımı için ne gerekiyorsa bunları sağlayacak olan, gerekirse kişiye özel kararlarımız olacak." dedi. 

 

Faiz Düşecek

 

Faizlerdeki düşüşün yansımalarının gerek tüketici gerek konut, ticari yatırım kredilerinde gelecek aydan itibaren etkin şekilde görüleceğini belirten Bakan, Türkiye'nin Amerikan Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımına takılıp kaldığını söyledi. Bugün ihracatın yüzde 45'ini AB'ye yapan, doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 71'ini AB'den alan, Gümrük Birliğine ekonomik anlamda entegre olan bir Türkiye'den bahsedildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

"Fed bunu yaparken Avrupa Birliği Merkez Bankası tam tersini yapıyor. Faizleri aşağı çekiyor, eksi faizde ve her ay 80 milyar avro piyasaya likidite sürüyor. 2017 sonuna kadar bunu devam ettireceğini söylüyor, beklentiler öyle. Fed'in o beklentilerinden negatif anlamda, evet, dünyadaki başka ülkelerde etkilenebilir, Türkiye de etkilenebilir ama Avrupa Merkez Bankasının kararlarından Türkiye daha fazla etkilenecektir. Onun için endişeye gerek yoktur. Faiz, bu ülkede düşecektir. Kamu borçlanmasına baktığımız zaman da 'Türkiye'de faizin düşmemesi ile ilgili Türkiye'nin zaafları çok olur. Türkiye'nin eksikleri çok olur. Çok cesur hareketler yapamaz Türkiye. Onun için ne yapalım piyasada faizle ilgili gerektiğinde tefeci faizine bile olsa razı olmak zorunda kalır.' Asla böyle bir durumumuz yok. İnşallah önümüzdeki dönemde faizle ilgili pozitif beklentilerimiz devam edecek ve desteğimiz de bu yönde devam edecek."

 

Konut Faizleri Düşmeli

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Zeybekci'yi yeniden bakan olarak görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbul'daki terör saldırısını kınadıklarını ifade eden Bezci, "Allah bir daha göstermesin, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

 

Türkiye'de faizlerin düşmesinin önemini dile getiren Bezci, "Özellikle konut faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi lazım ki piyasalar hareketlensin, iç piyasalar şu anda biraz durgun vaziyette, faiz düşerse piyasalar hareketlenir" dedi.

 

Bezci, yurt dışında fuar düzenleyen oda olmak istediklerini söyleyerek, fuar düzenleme yetkisinin sadece İstanbul Ticaret Odası'nda olduğunu vurguladı. Fuar düzenlemek için altyapılarının müsait olduğunu anlatan Bezci, "Bunu düzenleyebilecek, kongre ve fuar merkezimiz var. Daha önce Ekonomi Bakanlığına müracaat ettik, ancak bu yetkiyi alamadık, bu yetkiyi bize verirseniz, Ankara'nın turizmine katkıda bulunmak için fuarlar yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı. ATO Meclis Başkanı Nurettin Gürgür ise terör saldırılarının Türkiye'nin hem iç ve dış güvenlik anlamında, hem de dolaylı olarak ekonomik sorunla karşı karşıya olduğunu gösterdiğini, bu olayların ticareti de olumsuz etkilediğini söyledi.

 

Okunma : 951
Bugün 320 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.755.775 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 36 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..