TAŞERON BİLMECESİ

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: "Taşeronda yeni çalışma yapılacak!"

 

 

Taşeron işçiler;

 

Ne zaman kadroya geçirilecek?

 

Kadroya geçirilmelerinde hangi hususlar dikkate alınacak?

 

Somut adımlar ne zaman atılacak?

 

 

 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan önemli açıklamalar geldi.

 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerin kamuda istihdamı konusunda yeni bir çalışmanın söz konusu olduğunu vurgulayarak;

 

"Taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz. Yeni bir durum olduğunu düşünüyorum, yeniden çalışmalar başlatılacak. Bu bizim için sevindirici bir durum olacak. Çünkü tekrar konuşmaya, tartışmaya başlayacağız" dedi.

 

Yeni Çalışma!

 

İlgili bakanlarla görüşmeleriin devam ettiğini vurgulayan Mahmut Arslan;

"Sayın Başbakan'ın, Maliye Bakanı'na bu konuda yeni bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde talimat verdiğini öğrendik. Dolayısıyla taşeronla ilgili bugüne kadar konuşulanların çok fazla bir anlamı yok. Asıl iş, yardımcı iş ayrımı ortadan kaldırıldığı, yerel yönetimlerle ilgili farklı bir düzenleme getirildiği açıklanmıştı. Bu ifadelerin aynen devam ettiğini düşünüyorum ancak getirilmek istenen düzenlemeler konusunda yeni bir aşamaya geçtiğimizi de düşünüyorum. Hem hükümet programından hem de sayın bakanlar ile yaptığımız görüşmelerden anlıyoruz. O nedenle taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz." dedi

 

Taşeron işçiye İkramiye Şartları!

 

Mahmur Arslan;

"Sayın Cumhurbaşkanımızdan da hem Sayın Başbakan'dan da aldığımız intiba taşeron konusunda yeni bir çalışma yapılacağı yönündedir. Bu da bizim açımızdan daha önceki itirazlarımızın dikkate alınması için fırsat niteliğinde. Daha önceki düzenlemenin kapsamını, yani asıl ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan herkesi kapsamasını destekliyoruz. Bizim itirazımız getirilmek istenen modele, yani Özel Sözleşmeli Personel statüsüne. Dolayısıyla bu itirazlarımızın dikkate alındığı bir modele destek vereceğiz."

 

Arslan, "Kıdemde hak kaybına karşıyız"

 

Kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliğe de değinen Mahmut Arslan, Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun kıdem tazminatıyla ilgili tamamlandığını söylediği çalışmanın, kendileriyle henüz paylaşılmadığını söyledi.

 

Kıdem tazminatının daha çok çalışanın faydalanması açısından fona devredilmesine sıcak baktıklarını ancak hak kayıplarına karşı olduklarına vurgu yapan Başkan  Arslan, Hak-İş olarak dünyadaki kıdem tazminatı uygulamalarının derlendiği bir kitap çalışmasını kamuoyuyla paylaşacaklarını vurguladı.

 

Çalışanlardan bireysel emeklilik kesintisi yapılmasına imkan verecek düzenlemenin tasarrufu artırmaya yönelik bir adım olduğunu söyleyen Arslan,

"Evet, Türkiye tasarruf açısından birçok ülkenin gerisinde ama tasarruf sorununun sadece çalışanların ücretlerinden ve onların arzu etmediği biçimde çözmek istenmesi kabul edilebilir değil. Bu uygulama sayın bakanın ve bazı bürokratlar ile bankacıların fikriymiş gibi görünüyor. Burada, bizimle paylaşılmayan yani sosyal diyalogdan uzak bir uygulamayla karşı karşıyayız" dedi.

Okunma : 7.074
Bugün 367 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.755.822 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 45 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..