HERKESİN UNUTTUĞU PARA!

 

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan kadınlar, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna rapor parası deniyor. Doğum yapan kadınların birçok hakkı bulunuyor. Çocuk başına bir seferlik alman yardımdan tutun da emzirme ödeneğine kadar çeşitli ödemeler mevcut. Bu ödemeye, 'rapor parası', 'iş göremezlik ödeneği' veya 'doğum parası' şeklinde de geçiyor. Çoğu aile bu ödemenin farkında değil. 

 

Doğumdan önce 8 hafta (birçok gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.

 

Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz. 

 

İzne Göre hesaplanıyor

 

Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir. Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır. 

 

Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) için doğumdan önceki bir yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olmalı. Bu şartı karşılayan kadınlar ödeme alabilir. 

 

Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası'ndan

 

Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadm 4099 lira iş göremezlik parası alacak. Ödeme son üç ayda alman 'brüt ücret'e göre yapılıyor. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla 'turkiye.gov.tr'ye girerek SSK doğum parası sorgulamasında bulunabilirler.

Okunma : 648
Bugün 428 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.668.523 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 38 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..