PARTİ LİDERLERİ GRUP TOPLANTILARINDA KONUŞTU

Siyasi parti liderleri, partilerinin grup toplantılarında konuştu. Gündeme ilişkin yapılan açıklamalarda, karşılıklı cevaplar, sorular, gelecek planları gibi konular konuşuldu. Liderlerin bugünkü konuşmalarını sizin için derledik.

 

AK Part Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım;

 

Bundan 21 sene önce 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa katliamı yaşandı. Yakamıza taktığımız bu çiçek Srebrenitsa çiçeği. Hazırlanan bu çiçekler Srebrenitsa katlimanı dünyaya hatırlatıyor. 

 

Bilge kral İzzetbegovic "Soykırımı unutmayın, unutturmayın" demişti. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanabilir. Bugün öğleden sonra AK Partili kadın milletvekilleri ve kadın kolları başkanlarımız soykırım mağdurlarını anmak üzere bir araya gelecekler. Avrupa'nın göbeğinde 8 bin 372 şehidin verildiği bu soykrım unutulmayacak, unutturmayacağız. 

 

9 gün boyunca vatandaşımıza bir güzellik yapalım dedik, işletici firma gerekli fedakarlığı gösterdi ve vatandaşlarımız körfezi dolaşmaktan ve gemi kuyruğunda beklemekten kurtuldu. İşte medeniyet ve millete hizmet bu. 9 günde 1 milyonun üzerinde vatandaş bu rahatlıktan ve konfordan yararlandı. 

 

Arife günü Bakanlar Kurulu'nda bir ilki gerçekleştirdik. Bakanlar Kurulu'nu milletimize açtık. Türkiye'nin yatırımcısının yüzünü güldürecek, iş kurmayı kolaylaştıracak, çek denen ödene aracını daha güvenli hale getirecek, esnaftan büyük yatırımcıya herkesin yüzünü güldürecek çok önemli kararlar aldık. Bu kararlarla zaten iyi giden ekonomimiz daha da gelişecek.

 

Türkiye sağlıkta büyük bir dönüşümü gerçekleştirdi. Sağlık AK Parti iktidarının başarı öykülerinden bir tanesidir. AK Parti iktidarından önce vatandaş hastaneye sağlam gider hasta çıkardı. AK Parti döneminde sağlıkta memnuniyet oranı yüzde 75'in üzerine çıktı.

 

Dün bir arkadaşım söyledi. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyormuş. Tedavi olmaya değil kız bakmaya gidiyorlarmış. Evlendirmek için oğlunu kızını, hastaneler o kadar şirin hale geldi ki gidip orada dostluklar kuruluyor. Yuvalar kurulmak için ziyaret yapılıyor. Acil servisler sadece tedavi etmiyor. Yuva kurmak için de hizmet veriyor. Geldiğimiz nokta bu. Aile hekimliği uygulaması hayata geçti, bütün vatandaşlar temel sağlık hizmetlerini ücretsiz alabiliyor. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;

 

Siyasetin emrine giden bir yargı adalet dağıtmaz. İktidar aleyhine konuşacakları susturma silahına dönüşür. Yargıç sıradan insanlar gibi değildir. Topluma güven vermelidir. Siyasal partiler yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda duyarlı olmalıdır. Adaletin evrensel kuralları var. Yerel bir mahkemenin aldığı karar yeri geldiğinde AİHM'e kadar gidiyor. Bizde yargı sorunu var mı, var. Bu sorunun çözülmesi için hangi yöntem uygulanmalı? Sorunun çözümünde önce anayasadan başlamak lazım. 

 

Hiçbir hukuk adamı hiçbir devlet adamı kanuna karşı hileye göz yumamaz. Yargının içinde sorunlar olabilir. Yargıcın saygınlığına uygun davranmayan yargıçlar da olabilir. Bu yargının kendi içinde çözmesi gereken bir durumdur. Çürümeye ve yozlaşmaya izin vermeyecek olan yargının kendisidir. Yargı kendi saygınlığını siyasetin bütün ayak oyunlarına rağmen korumalıdır.

 

Şehirler silah deposuna döndürülürken iktidarda kim vardı. Kayığın yokken şimdi gemilerin var, heralde bu işin cevabını verirsin. Bu terör örgütlerine dokunmayın talimatı veren kim? Sen bunun hesabını soracak mısın sormayacak mısın. Sorarsan söz sana bir daha 'düşük profilli başbakan' demeyeceğim. 200 ton bomba yerleştirilmiş, bunlar yerleştirilirken siz neredeydiniz?

 

PKK yetmezmiş gibi bir de IŞİD çıktı. 3 canlı bomba Atatürk Havalimanı'nda saldırı düzenledi, 45 kişi hayatını kaybetti. Ne yaptık? Teröre lanet olsun dedik, bir günlük yas ilan ettik. Yaralılar tedavi olmadan, şehitler toprağa verilmeden köprü  açılışı yaptılar. Bütün dünya yas tutuyor, bizimkiler davul zurnayla köprü açıyor. Bunu CHP yapsa ne olurdu? Neden kimse bir şey söylemiyor?

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli;

 

Suriyelilere vatandaşlık tartışmasının fitilini Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ateşlemiştir. Cumhurbaşkanı Kilis'teki konuşmasında Suriyelilere vatandaşlık hakları verileceğini söylemiş ve çalışmalar hakkında bilgi vermiştir. Türk vatandaşlığının nasıl alınacağı kanunda belirlenmiştir. Bu kanunda 11. maddesi başvuruda aranacak şartları sıralamıştır. İlgili bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu'nun kararı ile verilmektedir. Suriyelilerin hukuki statüleri netleşmedi. Buradan anlaşılacağı gibi vatandaşlıkla ilgili işler Cumhurbaşkanı'nın yetkileri arasında yer almıyor. Komşuluk hukuku neyi gerektiriyorsa yapalım ancak Suriyelilere vatandaşlık konusunun oy hesabıyla gündeme getirilmesi sorumsuzluktur.

 

İnsanlık terör ve şiddet konusunda tarihi bir imtihandan geçmektedir. Tüm dünyada karanlık çağın bir benzeri yaşanmaktadır. Küresel adalet yerlerde sürünmekte, karşılıklı hoşgörü ve saygı yok olmuştur.  İnsan hak ve onuru her coğrafyada çiğnenmektedir. Önyargılar güçlenmektedir. Tahammülsüzlük, vicdansızlık, vandallık korkutucu şekilde yayılmaktadır. Gelişmeler umut verici değildir. ABD'de polis dehşeti, Avrupa'da ırkçılık, ekonomik çalkantılar küresel huzursuzluğun en büyük işaretidir. 

 

Türk milleti 1 günde tam 9 şehit vermiştir. Tüm şehitlerimize rahmet diliyorum, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır temenni ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti terörist eylemlerin 0 denilecek kadar azalmış olduğu 2002 yılından bu yana aşama aşama getirilmiştir.

 

Komşuluk hukuku neyi gerektiriyorsa yapalım ancak Suriyelilere vatandaşlık konusunun oy hesabıyla gündeme getirilmesi sorumsuzluktur. Madem Suriyelilere verilecek TOKİ konutları var, bu milletin evlatlarından bugüne kadar nasıl esirgenmiştir? Türk vatandaşları Almanya'ya davet üzerine gitti, Suriyelilerin durumu başkadı. Suriyelilerin çıkardığı olaylar günbegün artmaktadır.Türk vatandaşları millet bilinciyle Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Bu bağ zayıflarsa milli birlik ve kardeşlik ağır travmaya girer. Suriyelilerin dua ve bereketiyle Türkiye'de büyüme yaşandığını söyleyen bazı AKP'li vekillerin buna son vermesi gerekmektedir.

Okunma : 634
Bugün 203 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.720.432 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 27 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..