SİZLER İÇİN İNCELEDİK

 

-Taşeronda neler olacak?

-Taşeronda son durum ne?

-OHAL taşeronu nasıl etkileyecek?

 

15 Temmuz gecesi başlayan ve başladıktan kısa bir süre sonra bastırılan darbe girişimi gündemdeki yerini koruyor. Devletim tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sıçrayan soruşturmalar hız kesmeden devam ediyor. FETÖ bağlantılı herkes görevden uzaklaştırılırken gözaltı ve tutuklama işlemleri de uzun süre gündemden düşmeyecek gibi. 

 

 

Pek, işler bizim sektörde nasıl?

 

Şimdi, biraz da onu inceleyelim...

 

Yukarıda belirttiğim gibi FETÖ ile bağlantılı olan herkes görevlerinden uzaklaştırılmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kamuda iş yapan taşeron firmalar hakkında çalışma başlatılacak ve FETÖ/PDY bağlantısı tespit edilen veya irtibat halinde olduğu görülen tüm firmaların sözleşmeleri fes edilecek.

 

Darbe girişimi sonrası başlatılan temizlik kapsamında; sendikalar ve taşeron firmalardan FETÖ bağlantısı tespit edilen kişi ve kuruluşlar önce görevden uzaklaştırılacak ve hemen sonrasında haklarında soruşturma açılacak.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sözleşmesi fes edilecek olan taşeron firmalarda çalışan işçiler için henüz bir açıklamda bulunmadı.

 

Kamuya alınacak personellerin güvenlik incelemeleri artırılacak. Bu içinde tamamlanması öngörülen fakat şu an için belirsiz olan taşeron yasa düzenlemesi de etkilenecek. Kamuda çalışan 720 bin taşeron işçi için yasal bir düzenleme konuşuluyor. 

 

 

Süreç uzuyor çünkü?


Hükümet yetkilileri, taşeron işçilerin sorunlarının çözümü meselesinin uzama nedeninin, "taşeron işçilerin sözleşmelerinde bulunan karmaşıklıklar ve farklılıklar " diye açıkladı.


Taşeron işçilere sınavMesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.Kadroya kademeli geçilecekKadroya geçişte kademeli geçiş sistemi uygulanacak. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden yararlanmayacak.


Güvenlik soruşturması Kamuda istihdam edilecek taşeronlar için güvenlik soruşturması esas olacak. Normalde işe alırken adli sicil kağıdı yeterli oluyor. Ancak bu kez bulundukları görevler, iller birçok başlık dikkate alınarak ayrıntılı inceleme yapılıyor. Bu süreçte milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak.

 

 

 

Gelelim sonuca...

 

OHAL, FETÖ bağlantısı olmayan hiçbir taşeron firmayı etkilemeyecek! 

OHAL, FETÖ bağlantısı olmayan hiçbir taşeron işçiyi etkilemeyecek!

 

Taşeron yasası bu yıl sonu neticelenecekti. Ancak, ani gündem değişikliğiyle sürecin en az 3 ay rafa kaldırıldığından emin olabilirsiniz. Devletimizin yapacağı FETÖ temizliğinden sonra her şey sil baştan mı yoksa kaldığı yerden mi devam edecek onu da sürecin sonunda göreceğiz.

 

Yaptığımız değerlendirmeler ve edindiğimiz kulis bilgilerine bakarsak zaten kimse yasanın şu anki durumundan memnun değil. Konuşulan, "her şey sil baştan."

 

Bu da demek oluyor ki; bu iş daha çok uzun sürecek.

 

Hükümet, "kesin çözeceğiz" diyor.

 

Bildiğimiz tek bir şey var; Taşeron yasası daha çok konuşulur. Devlet, kimseyi mağdur etmek istemiyor. Ne şirketleri ne de işçileri...

 

2017 yılı sonu belki de 2018 yılı sonu... Şu an için her şey belirsiz.

 

Peki "Başkanlık" sistemi gelirse?

 

O zaman taşeron ne olur, olur mu olmaz mı biz de bilmiyoruz.

 

Okunma : 1.558
Bugün 243 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.692.699 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 10 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..