Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin ihalesi gerçekleşti

 

 

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesine katılan firmalara ait 4 teklif zarfı açıldı

 

İhalede, 87,96 puan alan Tecnimont Civil Construction SPA 20 milyon 500 bin lira, 91,27 puan alan Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı 24 milyon 760 bin lira, 92,09 puan alan Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı teklif verdi.
 

İNŞAAT İHALESİ DAHA SONRA YAPILACAK


Projenin inşaat ihalesi ise daha sonraki bir tarihte yapılacak. İstanbul Boğazının altından geçecek tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu geçecek. Proje tamamlandığında Avrupa yakasında yer alan Hasdal'dan, Anadolu yakasında bulunan Çamlık'a karayoluyla 14 dakikada ulaşılabilecek.

Projenin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. 

İhale Komisyonu Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şamil Kayalak, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilmesi planlanan proje kapsamında Avrupa yakası TEM Hasdal Kavşağı-Anadolu Yakası TEM Çamlık Kavşağı arasında 16,5 kilometre uzunluğunda 2x2 şerit karayolu bağlantısı ile Avrupa yakası Bakırköy-İncirli-Söğütlüçeşme arasında 31 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan metro hattının yapılacağını söyledi. 

 

PROJE -ETÜD İŞİNDE NELER VAR?


Projenin ihalesinin Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı alınmasının ardından gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade eden Mehmet Şamil Kayalak, etüt-proje işinde kara, deniz ve Haliç sondajları, jeofizik, geoteknik ve jeolojik araştırmalar, güzergah çalışmaları, ön projeler ile ön ve nihai fizibilite etütlerinin yaptırılacağını bildirdi. 
 

36 MİLYON 591 BİN 134 LİRALIK MAALİYET


Şamil Kayalak, projenin söz konusu hizmetlerinin yaklaşık maliyetinin 36 milyon 591 bin 134,32 lira olduğunu belirterek, ihalede 87,96 puan alan Tecnimont Civil Construction SPAnın 20 milyon 500 bin lira, 91,27 puan alan Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığının 24 milyon 760 bin lira, 92,09 puan alan Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığının 32 milyon 950 bin lira ve 100 puan alan Yüksel Proje Uluslararası AŞnin 28 milyon 835 bin lira teklif verdiğini kaydetti. 

Teknik ve mali açıdan puanlamalar ve değerlendirmeler sonrasında ihale sonucu açıklanacak. İhale komisyonu firmaların dosyalarını incelemek üzere çalışmalarına başladı. 


GÜNDE 6,5 MİLYON YOLCUNUN YARARLANMASI BEKLENİYOR


İstanbul Boğazının altından geçecek tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelin, orta katında geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katında da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak. 
 

DÜNYADA BİR İLK


Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin birinci ayağı, Avrupa yakasında E-5 aksında İncirliden başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşmeye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM otoyolu aksında Hasdal Kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu yakasında Çamlık Kavşağına bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. 
 

9 METRO HATTIYLA ENTEGRE EDİLECEK


Tünel, TEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. YİD modeliyle 5 yılda tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa yakasında İncirliden Anadolu yakasında Söğütlüçeşmeye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. 
 

HASDAL-ÇAMLIK ARASI 14 DAKİKA


Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.  Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

 

http://www.posta.com.tr

6.4.2017 10:09:00
Okunma : 812
Bugün 174 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.691.906 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 27 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..