“Kim Yaparsa Yapsın Hesabını Sorarız”

 

 

Başkan Çakır, 15 kişinin açığa alındığı Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlük ve suistimal operasyonu ile ilgili konuştu

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yol Asfalt ve Koordinasyon Dairesi’nde usulsüzlük ve ihaleye fesat karıştırma ihbarı ile başlatılan soruşturma sonucu Belediye Başkanlığına seçildiği 2009 yılında göreve getirdiği ve Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden memur yapıldıktan sonra Genel Sekreter Yardımcılığına kadar yükselen Zeki Sarılar, Yol Asfalt Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Mert ile Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürü Nejat Fırat’ın da aralarında bulunduğu 15 personelin açığa alındığı iddialarla ilgili olarak “Yanlışı kim yaparsa yapsın, ne memleketine, ne kimliğine, ne kişiliğine, ne de yerine yurduna bakılmaz. Hatayı kim yaptıysa bunun hesabını sonuna kadar da sorarız” dedi.

 

Savcılığa ve İçişleri Bakanlığı’na intikal ettirilen usulsüzlük iddialarıyla ilgili Yeni Malatya Gazetesi muhabirlerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, soruşturmanın, gelen bir ihbar mektubu üzerine başlatıldığını söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve konusunda uzman teknik heyetin incelemesi sonucunda usulsüzlük, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kamu zararın oluşması gibi çok ciddi durumlar tespit edildiğini belirten Çakır, “Bütün Malatya’nın vebali ve emaneti bizde. Burada yetimin hakkı var. Malatya’da yaşamayanların da hakkı var. Hatta daha sonra doğacak ve burada yaşayacak çocuklarımızın da hakkı var. Bizim üzerimizde veballeri var. Sonucu nereye giderse gitsin. Kimsenin yaptığı yanına asla kar kalmayacak. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kim suçluysa yargı cezasını verecektir” diye konuştu.

 

“Net bir şekilde kamu zararı oluştuğunu tespit ettik”

Olayın, Belediyeye gönderilen bir ihbar mektubu üzerine patlak verdiğini , Yol Asfalt ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’na  bağlı birimlerde iki ayrı soruşturmanın yürütüldüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, konu yargıya intikal ettiği için çok fazla ayrıntıya girmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

 

“Bir ihbar mektubu geldi ve arkadaşlarımız sahada, yerinde hemen bir inceleme yaptılar. Yol Asfalt ve Koordinasyon Dairesinin bütüm ve emisyon bölümünde bir çalışma başlattık. Söz konusu birimde bulunmaması gereken evrakların yanı sıra suistimale açık bir takım sıkıntılı durumları tespit ettik. Bunlar tutanakla kayıt altına alındı ve savcılığımıza ilettik.

 

Bir diğer konu, bizim yaklaşık 2 ay öncesinde başlatmış olduğumuz bir ihalemiz vardı. Onun da daha sonra detaylı bir incelemesini yaptık. Arkadaşlarımıza ayrıntılı bir inceleme yapmaları için talimat verdim. İhalede verilen birim fiyatların incelemesi yapıldı. Ve daha sonra bu tabloları birlikte inceledik. Son yapılan ihaleyi incelediğimizde bazı fiyat farklılıkları tespit ettik. Teknik arkadaşlarımızın ayrıntılı incelmesi neticesinde bir takım ciddi suistimallerin ve usulsüzlüklerin olduğunu gördük. Burada net bir şekilde kamu zararının oluştuğunu da söyleyebiliriz. Buradaki arkadaşlarımızı, o birimde görevli olan arkadaşlarımızı da açığa aldık. Gönül ister ki orada bir suistimal olmasın. Ama bunu en doğru şekilde yargı ortaya çıkaracaktır. En doğru kararını yargı verecek.”

malatyahaber

29.7.2017 11:20:00
Okunma : 991
Bugün 90 Kişi, 2 mart 2016'dan itibaren toplamda 1.691.822 Kişi Aktif İhale'yi ziyaret etti.
Şu an 28 Kişi sitemizi inceliyor.
0 532 050 73 18
www.aktifihale.com
2013 - 2019 © Tüm hakları saklıdır..